Highland Athletics Highlights and News

  • ⇒Fall Sports Registration will open on July 1, 2022!    All student-athletes interested in participating in Cheer, Boys or Girls Cross Country, Field Hockey, Football, Boys or Girls Soccer, Girls Tennis, and Girls Volleyball, please see directions here.  Contact the respective coach for information about tryouts and practices.

     

    Congratulations to our Winter Athletes that earned All-Conference Honors

     

    First Team: 

    Boys Basketball: Jaeden O’Neal

    Girls Basketball: Breelynn Leary

    Indoor Track: Grace Wassell (800)

                           AJ Wilson (Shot Put)

    Swimming: Raekwon Noel DeRyck (100 Fly),

                       Sean Robinson (100 Back)

    Wrestling: Garrett Prendergast (113),

                      Michael Williams (138),

                     Izaiah Otero (165)

    Second Team:

    Girls Basketball: Dacia Mack, Sydni Wright

    Swimming: 200 Medley Relay:

                             Michael Connor,

                             Raekwon Noel DeRyck,

                             Sean Robinson,

                             Michael DiCamillo

    200 Free Relay:

                   Nick Albano,

                   Exael Herrera-Riano,

                   Michael DiCamillo,

                   Sean Robinson

          Michael Connor (100 Breast Stroke)

    Wrestling: TJ Holmes (106),

                     Krishon Davis (144),

                     Owen Kulb (120),

                     Billy Taylor (285)

     

    Congratulations to our Fall Athletes that earned All-Conference Honors

    First Team: 

    Girls Soccer: Alexa Arrigale, Isabel Manders-Lamcken, Ashley Dean
    Boys Soccer: Tyler McDonnell
    Boys XC: Gavin Gallo, Cole Knoelder, Aziz Kane
    Girls XC: Grace Wassell, Princess Nwoga, Vanessa Marinero, Madison Goodman, Austen Puglise
    Field Hockey: Julia Zyts
    Football: Angelo Rodriguez, Byron Williams, Justin Carter

    Second Team:

    Boys XC: Jake Smith, Mason Wassell, Anthony Imperatore
    Girls XC: Ariana Laster, Audrey Musmeci
    Field Hockey: McKenzie Delany, Rozlyn Dismus
    Girls Tennis: Katrina Mills
    Football: Omar Smith, Dominic Masselli, Andrew Dworacek, Brendon Kehler, Shawn Chando, Freddie Alford

    Honorable Mention: 

    Devin Frazier